تفاوت کرتین وال و ترمال بریک ساختمان مسکونی و تجاری در تهران

۰۹۱۲۲۶۸۲۹۳۳  –  ۰۲۱۸۸۵۵۲۰۵۱

آشنایی با تفاوت کرتین وال و ترمال بریک

تفاوت کرتین وال و ترمال بریک در سیستم اجرایی و پروفیل های آن می باشد. نما کرتین وال (به انگلیسی : curtain wall) یا همان نمای لامل سیستم پوشش دهنده بیرونی ساختمان می‌باشد. یکی دیگر از تفاوت کرتین وال و ترمال بریک اینست که کرتین وال بار مرده ای به ساختمان وارد نمی کند ولیکن در ترمال بریک کل بار مرده بر روی سازه می باشد. اجرای نمای کرتین وال همانند سایر دیوار های پیرامون غیر سازه‌ ای بوده و وظیفهٔ جدایی درون و بیرون ساختمان از هم را به عهده دارد و به همین علت در اجرای نمای کرتین وال از مصالح سبک استفاده می‌شود تا علاوه برکاستن از بار مرده ساختمان هزینه کمتری نیز داشته باشد. ممکن است به نظر برسد بار این نما بیش از دیگر نماها بوده و وزن زیادی را بر روی ساختمان وارد می‌آورد. اما نکته مهم و اصلی در استفاده از این نوع نمای شیشه‌ ای همین است که نمای کرتین وال ساختار خود ایستایی دارد که بر روی دیگر اجزای سازه ساختمان فشاری وارد نمی‌کند. درواقع هر نیرویی بر دیوارهای این سازه فرود می‌آید، از طریق خط کف منتقل می‌شود و فشار وارده بر روی شیشه تا اصل ساختمان وجود ندارد.

انواع نمای کرتین وال :

اجرای نمای کرتین وال با توجه به نوع سازه و نوع اجرای آن متفاوت است. این نماها می‌توانند در مدل‌های مختلف تولید و نصب شوند. که عوامل بسیاری در تعیین مدل نما نقش دارند از جمله مکان و نوع دسترسی به کارگاه پروژه، زمان در نظر گرفته شده برای نصب و اجرای نما، مشخصات سازه‌ای و نوع آن، هزینه در نظر گرفته شده برای نما و طراحی کلی و معماری سازه. کرتین وال‌ها می‌توانند نمای ظاهری مختلفی داشته باشند. نمایی که خود به چند دسته تقسیم می‌شود و هریک ظاهری متفاوت را برای ساختمان پدید می‌آورند. دسته‌بندی نما های مختلف کرتین وال به چهار دسته تقسیم می‌شوند. که هریک ویژگی‌ها را داشته و از نظر فنی و زیبایی ساختار متفاوتی را پدید می‌آورند.

 

۱- اجرای نمای کرتین وال فیس کپ ( face cap )

۲- اجرای نمای کرتین وال فریم لس ( frameless )

۳- اجرای نمای کرتین وال سمی فریم لس

۴- اجرای نمای کرتین وال یونیتایز

۵ -اجرای نمای کرتین وال استپ یونیت

تفاوت انواع نماهای کرتین وال :

تفاوت مدل‌ها و انواع نماهای کرتین وال بیش‌تر در نمای خارجی آن‌هاست و فرق بسیار زیادی  در استحکام ، طول عمر و عایق‌بندی آن‌ها نیست. تفاوت عمده این مدل‌ها در فضای در نظر گرفته شده بین لامل‌ها و نحوه گذاشتن شیشه‌ها در نما است که باعث تفاوت ظاهری در بخش خارجی نما می‌شود. سازه اصلی نمای کرتین وال نیز در بیشتر پروژه‌ها، آلومینیوم است. این انتخاب به خاطر ویژگی‌ها و خواص منحصر به فرد آلومینیوم است که هم به نسبت وزن کم آن مقاومت بسیار خوبی دارد.

۱ اجرای نمای کرتین وال فیس کپ یا درپوش دار ( face cap ) :

اجرای نمای کرتین وال فیس کپ به شاخه ای از نمای کرتین وال اطلاق می گردد که در آن مانند دیگر سبک های نمای کرتین وال از پروفیل های آلومینیومی (لامل) عمودی و افقی برای فریم بندی نما استفاده می شود. که لامل هاي افقي ترنسم و لامل هاي عمودي موليون نام دارند. شيشه ها در اين نما از سمت نماي خارجي روي لامل ها قرار گرفته و توسط پروفيل هاي شيشه خور ثابت مي شوند. درپوش هایی که در نمای کرتین وال فیس کپ مورد استفاده قرار می گیرند دارای اشکال مختلفی ( گرد , دوکی , مستطیل ) و با طول عمق متفاوتی نسبت به یکدیگر قابل اجرا هستند اما عرض این درپوش های از ۵ سانتی متر تجاوز نمی کند. و قابلیت انتخاب رنگ آنها نیز براساس طرح معماری وجود دارد. به طور خلاصه در نمای کرتین وال سیستم فیس کپ المان های به عرض ۵ سانتی متر و عمق دلخواه در اطراف هر مدول نما مشاهده میگردد که زیبایی خاصی به نما می بخشد  در اجراي نماي کرتين وال، به طور معمول ترنسم (لامل افقي ) در سايز طولي کوچکتري نسبت به موليون ارائه ميشود.

دلیل وجود اختلاف سايز در لامل های عمودی و افقی:

به اين خاطر بوده که بيشتر بار شيشه بر روي لامل هاي عمودي خواهد بود، اما در افق ديد بعضي از طراحان و آرشيتکت ها و به دليل بالا رفتن سطح زيبايي بصري نما از داخل، اندازه طولي ترنسم و موليون را با يکديگر برابر در نظر نميگيرند که اين بسته به ظرافت در طراحي نما مي باشد.

نحوه و روش اجرای نمای کرتین وال فیس کپ :

۱- نصب کمربند های فلزی

۲- نصب پروفیل های عمودی یا همان مولیون ها می باشد .

۳-  نصب اتصالات جهت اتصال پروفیل های افقی

۴-  نصب پروفیل های افقی

۶- نصب شیشه که مستقیما بر روی استراکچر لامل قرار می گیرد.

۷-  نصب لاستیک های درزبندی برای عایق شدن

۸-  نصب پروفیل های پرسی یا همان شیشه گیر

۹-  نصب کاور نمای کرتین وال که تنوع بسیار بالایی

۲ – اجرای نمای کرتین وال فریم لس ( farmeless ) :

در اجرای نمای کرتین وال فریم لس بر خلاف سیستم فیس کپ دیگر از درپوش در سطح خارجی نما خبری نیست. در این سیستم از چسب های مخصوص استراکچرال برای تثبیت شیشه در فضای بین لامل های استفاده می شود. ابتدا سطح نما بصورت شبکه بندي زير سازي شده سپس شیشه هایی که در کارخانه تولید شده مجددا در کلاف آلومینیومی قرار میگیرند و سپس در فضای بین لامل ها فیکس می شوند. در این روش به دلیل عدم وجود فیس کپ‌ها نمای خارجی به صورت یکنواخت شیشه دیده می‌شود. فضای خالی بین هر مدول از ۲ سانتی متر تجاوز نمی کند در طراحی برخی شرکت امکان تبدیل هر یک از مدول ها به بازشوی مخفی تنها با اضافه کردن یراق آلات لازم امکان پذیر بوده.

.

۳اجرای نمای کرتین وال سمی فریم لس :

اجرای نمای کرتین وال سمی فریم لس که به آن نیمه قاب نیز گفته می شود. در واقع بسته به طرح معماری در یکی از جهات افقی یا عمودی از درپوش و در جهت دیگر لاستیک یا چسب به منظور تثبیت شیشه استفاده می شود. در واقع این سیستم اجرای نمای کرتین وال ترکیبی منحصر به فرد از نمای کرتین وال فریم لس و نمای کرتین وال فیس کپ می باشد که جلوه بسیار متفاوتی به نمای خارجی ساختمان می بخشد.

 

۴ – اجرای نمای کرتین وال یو چنل u-channel :

سیستم اجرای نمای کرتین وال یونیتایز که مدولار نیز نامیده می شود تقریبا تمامی مراحل ساخت در کارخانه سازنده انجام می گیرد بدین معنی که بر اساس اندازه گیری و طراحی های دقیق انجام شده، نمای ساختمان به قطعات یا پنل های کوچکتری که از نظر وزن و ابعاد قابل جابجایی باشد تقسیم بندی می گردد و کلیه اجزای آن شامل پروفیل ها، گسگت ها، اتصالات و یراق آلات در کارخانه مونتاژ و نهایتا شیشه و سایر مصالح پر کننده در آن نصب و مدول های کامل شده به محل پروژه حمل می گردند. سپس هر یک از مدول ها در محل مشخص خود با روش هنگینگ به اتصالات تعبیه شده بر روی بدنه ساختمان در کنار یکدیگر نصب می گردند.

کرتین وال بر پایه روش ساخت و نصب به دو دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شوند کرتین وال‌های جداشونده که به صورت مرحله به مرحله نصب می شوند ( نمای کرتین وال استیک )  و کرتین وال‌های واحد که به همراه مدول شیشه و یا سایر متریال های نما به صورت یونیت واحد یکجا نصب می شوند ( نمای کرتین وال یونیتایز ) کرتین وال‌های جدا شونده به صورت قطعه‌های جداگانه تولید می‌شوند و در محل ساختمان، به یکدیگر متصل می‌شوند و نمای آن را تشکیل می‌دهند. برعکس آن، کرتین وال‌های واحد، به صورت کاملاً سر هم در کارخانه تولید شده و به سر ساختمان آورده و بر روی آن بر پا می‌شود.

۵ -اجرای نمای کرتین وال استپ یونیت یا فول فریم لس :

در اجرای نمای کرتین وال فول فریم لس یا استپ یونیت شیشه ها به صورت کلاف آلومینیومی در کارخانه یا کارگاه ساخته میشود در جلوی شیشه چسب به کار برده می‌شود که به آن روش فول فریم لس یا استپ یونیت میگویند در این روش، ابتدا قطعات عمودی یا مولین (Mullion) و قطعات افقی یا ترنزوم (Transom)  بر روی سازه نصب می‌شوند. سپس شیشه‌ها که به صورت استپ یونیت تولید شده‌اند ، با اتصال پیچ یا پرچ در داخل قاب تعبیه شده در نمای کرتین وال نصب می‌شو..بازوشوهای این مدل کرتین وال کاملاً مخفی بوده و در دل لامل ها جاسازی شده شما در هیچ صورتی نمی توانید تشخیص بدهید که کدام پنجره بازشو و کدام ثابت است .

تفاوت کرتین وال فیس کپ و فریم لس ساختمان مسکونی و تجاری

۱- اگر زمان اجرای نما برای شما مهم است باید از نمای فیس کپ استفاده کنید، زیرا سرعت نصب آن توسط نصاب دو برابر کرتین وال فریم لس خواهد بود.

۲- امکان نصب باز شو رو به داخل یا خارج در نمای فیس کپ با استفاده از یراق آن وجود دارد.

۳- در نمای فیس کپ می‌توان تعدادی درپوش دکوراتیو بین شیشه‌ها نصب کرد.

۴- در کرتین وال فیس کپ امکان ایجاد دید متفاوت در خطوط افقی و عمودی با تغییر رنگ یا نوع درپوش وجود دارد.

۵- هزینه اجرای فیس کپ پایین تر از فریم لس

۶ – مقاومت سازه‌ای سیستم فریم لس از سیستم فیس کپ بالاتر است.

۷- مهمترین تفاوت سیستم فیس کپ با فریم لس در این است که شیشه‌های کرتین وال فریم لس باید پیش از نصب در کارخانه داخل قاب قرار گیرد.

۸ – در کرتین وال فیس کپ تمام مراحل نصب در کارگاه محل پروژه انجام می‌شود ولی در سیستم فریم لس کلیه مراحل اجرایی در کارخانه صورت می‌گیرد.

انواع سیستم های بازشو در نمای کرتین وال :

اگر بخواهیم بطور کلی درباره انواع بازشویی که در نمای کرتین وال قابل پیاده سازی هستند صحبت کنیم، باید گفت دو نوع بازشو در این نما داریم:

۱- بازشو کرتین وال الاکلنگی  :

که معمولا پنجره از بالا شیب دار به فریم فیکس است و از پایین به سمت بیرون باز می شود به این نوع نمای شیشه ای، نمای الاکلنگی می گویند.

۲- بازشو Parallel opening ( پارالل ):   

بازشو به گونه ای است که با سطح نما موازی می باشد و باز شدن این شیشه ها از پایین به سمت بیرون است که مدل بسیار مناسبی برای ورود هوا به داخل ساختمان می باشد.

بازشو کرتین وال برای چه مکان هایی کاربرد دارد ؟

بازشو کرتین وال، چون رو به بیرون از ساختمان باز می شود و امنیت واحدها کمی به خطر می افتد و تامین نمی شود، نمی تواند گزینه ی مناسبی برای ساختمان های مسکونی باشد و طرفداران زیادی در این حوزه ی مسکونی ندارد. ولی این مدل نماهای شیشه ای در مکان های بسیاری کاربرد دارند که شامل موارد زیر می باشد:

  • شرکت ها و ساختمان های اداری
  • مراکز درمانی همچون بیمارستان ها
  • مراکز دولتی
  • مراکز آموزشی مانند دانشگاه ها و …
  • گلخانه ها
  • مراکز فرهنگی
  • ساختمان های تجاری

تفاوت کرتین وال و ترمال بریک ساختمان مسکونی و تجاری در تهران

” هزینه اجرای نمای کرتین وال “

تفاوت کرتین وال و ترمال بریک