جهت خرید انواع پروفیل کرتین وال تماس حاصل فرمایید

۰۹۱۲۲۶۸۲۹۳۳  –  ۰۲۱۸۸۵۵۲۰۵۱

آشنایی با انواع پروفیل کرتین وال

پروفیل کرتین وال یکی از بخش‌های طراحی و نصب سیستم کرتین وال است که از متریال‌های مختلف ساخته می‌شود. فروش پروفیل کرتین وال توسط تولید کننده پروفیل کرتین وال و با توجه به سازه‌ی ساختمان شما در ابعاد و وزن‌های متفاوتی طراحی و تولید می‌شود. کرتین وال یا همان نمای لامل سیستم پوشش دهنده نمای بیرونی ساختمان می‌باشد. این نوع دیوار همانند سایر دیوار های پیرامون غیر سازه‌ ای بوده و وظیفهٔ جدایی درون و بیرون ساختمان از هم را به عهده دارد و به همین علت از مصالح سبک ساخته می‌شود تا علاوه برکاستن از بار مرده ساختمان هزینه کمتری نیز داشته باشد. ممکن است به نظر برسد بار این نما بیش از دیگر نماها بوده و وزن زیادی را بر روی ساختمان وارد می‌آورد. نمای کرتین وال تشکیل شده از دو جز اصلی پروفیل نمای کرتین وال و پانل های شیشه ای است، اما نکته مهم و اصلی در استفاده از این نوع نمای شیشه‌ ای همین است که نمای کرتین وال ساختار خود ایستایی دارد که بر روی دیگر اجزای سازه ساختمان فشاری وارد نمی‌کند درواقع هر نیرویی بر دیوارهای این سازه فرود می‌آید، از طریق خط کف منتقل می‌شود و فشار وارده بر روی شیشه تا اصل ساختمان وجود ندارد. در این مطلب با تمامی مشخصات فنی کرتین وال، انواع پروفیل کرتین وال و کاربردهای نمای کرتین وال آشنا خواهید شد.

بهترین تولید کننده پروفیل کرتین وال

برندهای مختلفی برای تولید و ساخت پروفیل کرتین وال وجود دارد، در حال حاضر برندهایی که در بازار بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و از کیفیت خوبی نیز برخوردارند.

از معروف ترین برندهای تولید کننده داخلی پروفیل کرتین وال می توان به آکپا ایران و آکرول اشاره کرد.

در برندهای صادراتی بندینی را میتوان نام برد. البته برندهای زیاد دیگری نیز وجود دارد اما ما سعی کردیم در اینجا از برندهای معروف یاد کنیم.

ضخامت پروفیل کرتین وال و ابعاد پروفیل کرتین وال مولیون به شرح ذیل می باشد:

ابعاد پروفیل کرتین وال مولیون

ضخامت پروفیل کرتین وال

سایز

وزن پروفیل کرتین وال (کیلوگرم)

لامل ۵۰* ۸۰

۳ میلیمتر

۶ متر طول

۱۲

لامل ۵۰ * ۱۰۵

۳ میلیمتر

۶ متر طول

۱۴

لامل ۵۰ * ۱۲۵

۳ میلیمتر

۶ متر طول

۱۹

لامل۵۰ * ۱۴۸

۳ میلیمتر

۶ متر طول

۲۴

لامل ۵۰ * ۱۸

۳ میلیمتر

۶ متر طول

۳۰

انواع نمای کرتین وال :

پروفیل کرتین وال دارای ویژگی های معماری بالا میباشد که عمدتا در ساختمانهای تجاری مرتفع از پروفیل نمای کرتین وال استفاده می شود.  پروفیل نمای کرتین وال با توجه به نوع سازه و نوع اجرای آن متفاوت است. این نماها می‌توانند در مدل‌های مختلف تولید و نصب شوند که عوامل بسیاری در تعیین مدل نما نقش دارند از جمله مکان و نوع دسترسی به کارگاه پروژه، زمان در نظر گرفته شده برای نصب و اجرای نما، مشخصات سازه‌ای و نوع آن ، هزینه در نظر گرفته شده برای نما و طراحی کلی و معماری سازه . کرتین وال‌ها می‌توانند نمای ظاهری مختلفی داشته باشند. نمایی که خود به چند دسته تقسیم می‌شود و هریک ظاهری متفاوت را برای ساختمان پدید می‌آورند. دسته‌بندی نما های مختلف کرتین وال به چهار دسته تقسیم می‌شوند. که هریک ویژگی‌ها را داشته و از نظر فنی و زیبایی ساختار متفاوتی را پدید می‌آورند.

۱- کرتین وال سیستم فیس کپ ( face cap )

۲- کرتین وال سیستم فریم لس ( frameless )

۳- نمای کرتین وال سیستم سمی فریم لس

۴- نمای کرتین وال سیستم کرتین وال یونیتایز

تفاوت انواع نماهای کرتین وال :

تفاوت مدل‌ها و انواع نماهای کرتین وال بیش‌تر در نمای خارجی آن‌هاست و فرق بسیار زیادی در استحکام، طول عمر و عایق‌بندی آن‌ها نیست. تفاوت عمده این مدل‌ها در فضای در نظر گرفته شده بین لامل‌ها و نحوه گذاشتن شیشه‌ها در نما است که باعث تفاوت ظاهری در بخش خارجی نما می‌شود. سازه اصلی نمای کرتین وال نیز در بیشتر پروژه‌ها، آلومینیوم است. این انتخاب به خاطر ویژگی‌ها و خواص منحصر به فرد آلومینیوم است که هم به نسبت وزن کم آن مقاومت بسیار خوبی دارد. فروش پروفیل کرتین وال توسط تولید کننده پروفیل کرتین وال و با توجه به سازه‌ی ساختمان شما در ابعاد و وزن‌های متفاوتی طراحی و تولید می‌شود.

۱   نمای کرتین وال سیستم فیس کپ یا درپوش دار ( face cap ) :

سیستم کرتین وال فیس کپ به شاخه ای از نمای کرتین وال اطلاق می گردد که در آن مانند دیگر سبک های نمای کرتین وال از پروفیل کرتین وال (لامل) عمودی و افقی برای فریم بندی نما استفاده می شود. که پروفیل کرتین وال افقي ترنسم و پروفیل کرتین وال عمودي موليون نام دارند. شيشه ها در اين نما از سمت نماي خارجي روي لامل ها قرار گرفته و توسط پروفيل هاي شيشه خور ثابت مي شوند. درپوش هایی که در نمای کرتین وال فیس کپ مورد استفاده قرار می گیرند دارای اشکال مختلفی ( گرد , دوکی , مستطیل ) و با طول عمق متفاوتی نسبت به یکدیگر قابل اجرا هستند اما عرض این درپوش های از ۵ سانتی متر تجاوز نمی کند. و قابلیت انتخاب رنگ آنها نیز براساس طرح معماری وجود دارد. به طور خلاصه در نمای کرتین وال سیستم فیس کپ المان های به عرض ۵ سانتی متر و عمق دلخواه در اطراف هر مدول نما مشاهده میگردد که زیبایی خاصی به نما می بخشد. در اجراي نماي کرتين وال، به طور معمول ترنسم (پروفیل کرتین وال افقي ) در سايز طولي کوچکتري نسبت به موليون ( پروفیل کرتین وال عمودی ) ارائه ميشود.

دلیل وجود اختلاف سايز در  لامل های عمودی و افقی :

به اين خاطر بوده که بيشتر بار شيشه بر روي لامل هاي عمودي خواهد بود ، اما در افق ديد بعضي از طراحان و آرشيتکت ها و به دليل بالا رفتن سطح زيبايي بصري نما از داخل ، اندازه طولي ترنسم و موليون را با يکديگر برابر در نظر نميگيرند که اين بسته به ظرافت در طراحي نما مي باشد.

 

نحوه و روش اجرای نمای کرتین وال سیستم فیس کپ :

۱- نصب کمربند های فلزی

۲- نصب پروفیل کرتین وال عمودی یا همان مولیون ها می باشد .

۳-  نصب اتصالات جهت اتصال پروفیل کرتین وال افقی یا همان ترنسم

۴-  نصب پروفیل کرتین وال افقی

۶- نصب شیشه که مستقیما بر روی استراکچر لامل قرار می گیرد.

۷-  نصب لاستیک های درزبندی برای عایق شدن

۸-  نصب پروفیل کرتین وال پرسی یا همان شیشه گیر

۹-  نصب کاور نمای کرتین وال که تنوع بسیار بالایی

۲ –  نمای کرتین وال سیستم فریم لس ( farmeless ) :

در نمای کرتین وال فریم لس بر خلاف سیستم فیس کپ دیگر از درپوش در سطح خارجی نما خبری نیست. در این سیستم از چسب های مخصوص استراکچرال برای تثبیت شیشه در فضای بین لامل های استفاده می شود. ابتدا سطح نما بصورت شبکه بندي زير سازي شده سپس شیشه هایی که در کارخانه تولید شده مجددا در کلاف آلومینیومی قرار میگیرند و سپس در فضای بین لامل ها فیکس می شوند. در این روش به دلیل عدم وجود فیس کپ‌ها نمای خارجی به صورت یکنواخت شیشه دیده می‌شود. فضای خالی بین هر مدول از ۲ سانتی متر تجاوز نمی کند در طراحی برخی شرکت امکان تبدیل هر یک از مدول ها به بازشوی مخفی تنها با اضافه کردن یراق آلات لازم امکان پذیر بوده.

۳ – نمای کرتین وال سیستم سمی فریم لس :

مدل سمی فریم لس که به آن نیمه قاب نیز گفته می شود. در واقع بسته به طرح معماری در یکی از جهات افقی یا عمودی از درپوش و در جهت دیگر لاستیک یا چسب به منظور تثبیت شیشه استفاده می شود. در واقع این سیستم نمای کرتین وال ترکیبی منحصر به فرد از نمای کرتین وال فریم لس و نمای کرتین وال فیس کپ می باشد که جلوه بسیار متفاوتی به نمای خارجی ساختمان می بخشد.

۴ –  نمای کرتین وال سیستم یو چنل u-channel :

سیستم اجرای یونیتایز که مدولار نیز نامیده می شود. تقریبا تمامی مراحل ساخت در کارخانه سازنده انجام می گیرد بدین معنی که بر اساس اندازه گیری و طراحی های دقیق انجام شده ، نمای ساختمان به قطعات یا پنل های کوچکتری که از نظر وزن و ابعاد قابل جابجایی باشد تقسیم بندی می گردد و کلیه اجزای آن شامل پروفیل ها، گسگت ها، اتصالات و یراق آلات در کارخانه مونتاژ و نهایتا شیشه و سایر مصالح پر کننده در آن نصب و مدول های کامل شده به محل پروژه حمل می گردند. سپس هر یک از مدول ها در محل مشخص خود با روش هنگینگ به اتصالات تعبیه شده بر روی بدنه ساختمان در کنار یکدیگر نصب می گردند.

ضخامت پروفیل کرتین وال و ابعاد پروفیل کرتین وال ترنزوم به شرح ذیل می باشد:

ابعاد پروفیل کرتین وال ترنزوم

ضخامت پروفیل کرتین وال

سایز

وزن پروفیل کرتین وال (کیلوگرم)

لامل ۵۰ * ۸۰

۳ میلیمتر

۶ متر طول

۱۰

لامل  ۵۰ * ۱۰۶

۳ میلیمتر

۶ متر طول

۱۲

لامل ۵۰ * ۱۳۱

۳ میلیمتر

۶ متر طول

۱۴

لامل ۵۰ * ۱۴۰

۳ میلیمتر

۶ متر طول

۱۶

لامل ۵۰ * ۱۸۰

۳ میلیمتر

۶ متر طول

۲۴

انواع سیستم های بازشو در نمای کرتین وال :

اگر بخواهیم بطور کلی درباره انواع بازشویی که در نمای کرتین وال قابل پیاده سازی هستند صحبت کنیم، باید گفت دو نوع بازشو در این نما داریم:

۱- بازشو Tilt out opening بیرون بازشو ( الاکلنگی )  :

که معمولا پنجره از بالا شیب دار به فریم فیکس است و از پایین به سمت بیرون باز می شود به این نوع نمای شیشه ای، نمای کلنگی می گویند.

۲- بازشو Parallel opening ( پارالل ):   

بازشو به گونه ای است که با سطح نما موازی می باشد و باز شدن این شیشه ها از پایین به سمت بیرون است که مدل بسیار مناسبی برای ورود هوا به داخل ساختمان می باشد.

بازشو کرتین وال برای چه مکان هایی کاربرد دارد ؟

بازشو کرتین وال، چون رو به بیرون از ساختمان باز می شود و امنیت واحدها کمی به خطر می افتد و تامین نمی شود، نمی تواند گزینه ی مناسبی برای ساختمان های مسکونی باشد و طرفداران زیادی در این حوزه ی مسکونی ندارد. ولی این مدل نماهای شیشه ای در مکان های بسیاری کاربرد دارند که شامل موارد زیر می باشد:

  • شرکت ها و ساختمان های اداری
  • مراکز درمانی همچون بیمارستان ها
  • مراکز دولتی
  • مراکز آموزشی مانند دانشگاه ها و …
  • گلخانه ها
  • مراکز فرهنگی
  • ساختمان های تجاری

جهت خرید انواع پروفیل کرتین وال تماس حاصل فرمایید

” هزینه اجرای نمای کرتین وال “