جهت اجرای نمای کامپوزیت ساختمان با ما تماس حاصل فرمایید

۰۹۱۲۲۶۸۲۹۳۳  –  ۰۲۱۸۸۵۵۲۰۵۱

نمای کامپوزیت ساختمان

شاید تاکنون اسم نمای آلومینیومی و یا نمای کامپوزیت ساختمان را شنیده باشید اما به طور کامل هیچ گونه اطلاعاتی از این محصول و یا تصوری از شکل ظاهری آن نداشته باشید. در این مطلب با تمامی مشخصات فنی و کاربردهای نمای کامپوزیت ساختمان آشنا خواهید شد.

نمای کامپوزیت ساختمان برای اولین بار در کشور آلمان ابداع و تولید شد. ورق کامپوزیت آلومینیوم از سه لایه تشکیل شده که شامل دو لایه ورق از جنس آلومینیوم یک لایه مواد پلی اتیلن می باشد. لایه خارجی این نما دارای یک لایه پوشش  PVDF  بمنظور تثبیت رنگ است. نمای کامپوزیت ساختمان از جمله نماهایی است که هم در نمای داخلی و هم در نمای خارجی کاربرد دارد، اجرای نمای کامپوزیت به روش های مختلفی انجام میگیرد. در ادامه مطلب از روش‌ های اجرای نمای کامپوزیت استفاده می‌شود، چهار روش متفاوت برای اجرای نمای آلومینیومی وجود دارد که برخی روش‌ها به اندازه ی کافی استاندارد نیستند و ممکن است در گذر زمان مشکلاتی را به وجود بیاورند، که در ادامه به بررسی هر یک از روش‌های اجرایی می‌پردازیم.

اجزای تشکیل دهنده نمای کامپوزیت ساختمان :

 • لایه رنگ پلی استر
 • ورق آلومینیومی
 • چسب
 • لایه پلی اتیلن
 • چسب
 • ورق آلومینیومی
 • رنگ نانو
 • لایه چسب ضد خش
 • پوشش محافظ

روش های اجرای نمای کامپوزیت ساختمان :

در حالت کلی برای اجرای نمای کامپوزیت ساختمان شما می توانید به ۴ روش عمل نمایید. هر کدام از روش های اجرای نمای کامپوزیت ساختمان دارای مزایا و ویژگی های مخصوص به خود هستند. بسته به مکانی که قصد اجرا و نصب نمای کامپوزیت را دارید می توانید از هر کدام از روش ها استفاده کنید.

 1. اجرای نمای کامپوزیت به روش فیکس یا ثابت

 2. اجرای نمای کامپوزیت به روش هنگ یا ریلی

 3. اجرای نمای کامپوزیت به روش H و L 

 4. اجرای نمای کامپوزیت به روش فیکس هنگینگ

۱ . اجرای نمای کامپوزیت به روش فیکس (Fixing) :

این روش به علت ثابت‌شدن ورق کامپوزیت با پیچ بر روی زیرسازی فلزی fixing نامیده میشود. برای اینکار از نقشه‌های از پیش طراحی شده(شاپ دراوینگ) که بیانگر تعداد و نحوه تقسیم‌بندی و سایز پانل‌ها است، استفاده می‌کنند. زیرسازی‌ها با توجه به طراحی‌های از پیش تعیین شده مشخص می‌کند که تعداد برش‌ها و مشخصات پنل به چه صورت است. توجه داشته باشید در روش فیکس امکان جابه‌جایی ورق‌های کامپوزیت وجود ندارد بلکه به آب‌بندی نیاز است تا نفوذ آب باعث زنگ‌ زدگی نمای ساختمان نشود.

۲ . اجرای نمای کامپوزیت به روش هنگ یا ریلی ( Hanging ) :

نام دیگر این روش نصب نمای کامپوزیت ، ریلی است. علت این نام گذاری حرکت به صورت ریلی و قابل رگلاژ بودن پنل ها است. برای زیرسازی نمای کامپوزیت ابتدا دستک‌هایی با پروفیل آهنی از ساختمان گرفته می شود. براکت های آهنی روی دستک ها جوش داده می شوند. سپس نبشی های آلومینیومی بر روی براکت ها پیچ می شوند و در نهایت پنل ها یا کمک پیچ و مهره به نبشی ها متصل خواهند شد. ورق‌های کامپوزیت بوسیله اتصالاتی آلومینیومی به شکل ناودانی (بچه ناودانی) که در داخل لامل‌های آلومینیومی می‌باشند بر روی لامل‌ها نصب می‌گردند نحوه اتصال ورق به ناودانی با شیوه‌های مختلفی اجرا می‌گردد که باعث ایجاد تفاوت در روشهای هنگ می‌گردد .

 ۳ . اجرای نمای کامپوزیت به روش  (H، L) :

از مزایای این روش به سرعت اجرای بالا ، تمیزی اجرا و هزینه کمتر می‌توان اشاره کرد. معایب این روش ، عدم آب بندی ۱۰۰ درصد و همچنین عدم امکان تعویض پانل در صورتی که لازم به تعویض باشد و در صورتی که پانل‌ها به ابعاد بزرگ اجرا شود موجب تغییر شکل ورقها و ایجاد سر و صدا در هنگام باد و بارندگی خواهد بود. این سیستم دارای قابلیت رگلاژ کامل نسبت به روش فیکس را دارد.

 

جهت اجرای نمای کامپوزیت ساختمان با ما تماس حاصل فرمایید