۰۹۱۲۲۶۸۲۹۳۳ ۰۲۱۸۸۵۵۲۰۵۱

نحوه و روش های اجرای نمای کرتین وال ساختمان مسکونی و تجاری در تهران

نما کرتین وال چیست ؟

کرتین وال (به انگلیسی : curtain wall) یا همان نمای لامل سیستم پوشش دهنده بیرونی ساختمان می‌باشد . این نوع دیوار همانند سایر دیوار های پیرامون غیر سازه‌ ای بوده و وظیفهٔ جدایی درون و بیرون ساختمان از هم را به عهده دارد و به همین علت از مصالح سبک ساخته می‌شود تا علاوه برکاستن از بار مرده ساختمان هزینه کمتری نیز داشته باشد. ممکن است به نظر برسد بار این نما بیش از دیگر نماها بوده و وزن زیادی را بر روی ساختمان وارد می‌آورد . اما نکته مهم و اصلی در استفاده از این نوع نمای شیشه‌ ای همین است که نمای کرتین وال ساختار خود ایستایی دارد که بر روی دیگر اجزای سازه ساختمان فشاری وارد نمی‌کند درواقع هر نیرویی بر دیوارهای این سازه فرود می‌آید، از طریق خط کف منتقل می‌شود و فشار وارده بر روی شیشه تا اصل ساختمان وجود ندارد.

انواع نمای کرتین وال :

نمای کرتین وال با توجه به نوع سازه و نوع اجرای آن متفاوت است . این نماها می‌توانند در مدل‌های مختلف تولید و نصب شوند که عوامل بسیاری در تعیین مدل نما نقش دارند از جمله مکان و نوع دسترسی به کارگاه پروژه ، زمان در نظر گرفته شده برای نصب و اجرای نما ، مشخصات سازه‌ای و نوع آن ، هزینه در نظر گرفته شده برای نما و طراحی کلی و معماری سازه . کرتین وال‌ها می‌توانند نمای ظاهری مختلفی داشته باشند. نمایی که خود به چند دسته تقسیم می‌شود و هریک ظاهری متفاوت را برای ساختمان پدید می‌آورند. دسته‌بندی نما های مختلف کرتین وال به چهار دسته تقسیم می‌شوند . که هریک ویژگی‌ها را داشته و از نظر فنی و زیبایی ساختار متفاوتی را پدید می‌آورند

۱- کرتین وال سیستم فیس کپ ( face cap )

۲- کرتین وال سیستم فریم لس ( frameless )

۳- نمای کرتین وال سیستم سمی فریم لس ( Semi frameless )

۴- نمای کرتین وال سیستم کرتین وال یونیتایز (Curtain Wall Unitiz – Stick System )

۱ – سیستم نمای کرتین وال درپوش دار یا فیس کپ :

سیستم کرتین وال فیس کپ به شاخه ای از نمای کرتین وال اطلاق می گردد که در آن مانند دیگر سبک های نمای کرتین وال از پروفیل های آلومینیومی (لامل) عمودی و افقی برای فریم بندی نما استفاده می شود . که لامل هاي افقي ترنسم و لامل هاي عمودي موليون نام دارند . شيشه ها در اين نما از سمت نماي خارجي روي لامل ها قرار گرفته و توسط پروفيل هاي شيشه خور ثابت مي شوند .درپوش هایی که در نمای کرتین وال فیس کپ مورد استفاده قرار می گیرند دارای اشکال مختلفی ( گرد , دوکی , مستطیل ) و با طول عمق متفاوتی نسبت به یکدیگر قابل اجرا هستند اما عرض این درپوش های از ۵ سانتی متر تجاوز نمی کند. و قابلیت انتخاب رنگ آنها نیز براساس طرح معماری وجود دارد. به طور خلاصه در نمای کرتین وال سیستم فیس کپ المان های به عرض ۵ سانتی متر و عمق دلخواه در اطراف هر مدول نما مشاهده میگردد که زیبایی خاصی به نما می بخشد در اجراي نماي کرتين وال ، به طور معمول ترنسم (لامل افقي ) در سايز طولي کوچکتري نسبت به موليون ارائه ميشود .

دلیل وجود اختلاف سايز در لامل های عمودی و افقی :

به اين خاطر بوده که بيشتر بار شيشه بر روي لامل هاي عمودي خواهد بود ، اما در افق ديد بعضي از طراحان و آرشيتکت ها و به دليل بالا رفتن سطح زيبايي بصري نما از داخل ، اندازه طولي ترنسم و موليون را با يکديگر برابر در نظر نميگيرند که اين بسته به ظرافت در طراحي نما مي باشد.

نحوه و روش اجرای نمای کرتین وال سیستم فیس کپ :

۱- نصب کمربند های فلزی

۲- نصب پروفیل های عمودی یا همان مولیون ها می باشد .

۳- نصب اتصالات جهت اتصال پروفیل های افقی

۴- نصب پروفیل های افقی

۶- نصب شیشه که مستقیما بر روی استراکچر لامل قرار می گیرد.

۷- نصب لاستیک های درزبندی برای عایق شدن

۸- نصب پروفیل های پرسی یا همان شیشه گیر

۹- نصب کاور نمای کرتین وال که تنوع بسیار بالایی

۲ – سیستم نمای کرتین وال فریم لس :

سیستم فریم لس زيبايي ، آب بندي مناسب ، نصب ساده و بار گذاري مناسب را به صورت يکجا ارائه ميدهد.ابتدا سطح نما بصورت شبکه بندي زير سازي شده سپس شیشه هایی که در کارخانه تولید شیشه آماده شده به صورت پنل های آماده در محل پروژه بر روی مدول های تشکیل شده توسط لامل های افقی و عمودی نصب می شود . به لحاظ تسریع در اجرای نمای کرتین وال نیز نقش بسزایی دارد. در این روش به دلیل عدم وجود فیس کپ‌ها نمای خارجی به صورت یکنواخت شیشه دیده می‌شود و باعث به وجود آمدن نمای زیبا برای ساختمان می‌شود . در طراحی برخی شرکت های تولید کننده پروفیل های آلومینیومی امکان تبدیل هر یک از مدول ها به بازشوی مخفی تنها با اضافه کردن یراق آلات لازم امکان پذیر بوده . و نیازی به تولید مجدد این بازشو ها نیست.

۳ – نمای کرتین وال سیستم سمی فریم لس :

در این سیستم می توان بسته به طرح معماری در یکی از جهات افقی یا عمودی از درپوش و در جهت دیگر لاستیک یا چسب به منظور تثبیت شیشه استفاده کرد.در واقع این سیستم نمای کرتین وال ترکیبی منحصر به فرد از نمای کرتین وال فریم لس و نمای کرتین وال فیس کپ می باشد که جلوه بسیار متفاوتی به نمای خارجی ساختمان می بخشد.

۴ – سیستم نمای کرتین وال یو چنل :

این سیستم به عنوان یکی از سیستم های سبک و مقرون به صرف شناخته شده به لحاظ فنی ، اجرای آن در ساختمان های با ارتفاع بالا توصیه نمی شود زیرا با توجه به نوع اتصال شیشه ها و میزان تحمل بار در این سیتم ابعاد مدول ها می بایست به صورت محدود و حدالامکان با ارتفاع کم در نظر گرفته شود . در اين روش اسپيسر هاي شيشه اي به شکل u در امده تا مانند پازل روي وادار هاي آلومينيومي که روي لامل قرار دارند توسط لقمه هاي مخصوص فلزي glass holder فيکس شوند ، همچنين فواصل خالي بين شيشه ها توسط چسب هاي مخصوص سيليکوني پوشانده خواهد شد .

تفاوت و شباهت های کرتین وال فریم لس و فیس کپ :

۱- اگر زمان اجرای نما برای شما مهم است باید از نمای فیس کپ استفاده کنید، زیرا سرعت نصب آن توسط نصاب دو برابر کرتین وال فریم لس خواهد بود.

۲- امکان نصب باز شو رو به داخل یا خارج در نمای فیس کپ با استفاده از یراق آن وجود دارد.

۳- در نمای فریم لس و فیس کپ می‌توان تعدادی درپوش دکوراتیو بین شیشه‌ها نصب کرد.

۴- در هر دو مورد امکان ایجاد دید متفاوت در خطوط افقی و عمودی با تغییر رنگ یا نوع درپوش وجود دارد.

۵- هزینه اجرای فیس کپ پایین تر از فریم لس

۶- مهمترین تفاوت سیستم فیس کپ با فریم لس در این است که شیشه‌های کرتین وال فریم لس باید پیش از نصب در کارخانه داخل قاب قرار گیرد

اجرای نمای کرتن وال در تهران

” هزینه اجرای نمای کرتین وال “

بستن منو
Call Now Buttonتماس بگیرید